Otázky a odpovede o HS

Dôležitou súčasťou liečby Hidradenitis suppurativa (HS) je vyzbrojiť sa vedomosťami. Nižšie je uvedený zoznam často kladených otázok týkajúcich sa tejto choroby.

Nie, HS nie je nákazlivá. Aj keď ide o chronické zápalové ochorenie , je spôsobené nesprávnou funkciou imunitného systému daného jedinca.1,2,3,4

HS sa nedá vyliečiť, avšak nie vždy je toto ochorenie progresívne (to znamená, že závažnosť ochorenia sa v priebehu času nemusí zhoršovať). Vzhľadom na opakujúcu sa povahu tohto ochorenia je správna liečba veľmi dôležitá.5,6,7,8

HS môže mať rôzne formy, ktoré sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi. Rovnako sa môže líšiť aj počet vzplanutí (náhleho zhoršenia) HS. Najľahšie prípady HS môžu mať podobu malých uzlíkov v koži, čiernych bodiek (komedónov), zatiaľ čo ťažšie formy môžu mať podobu opakujúcich sa abscesov a jaziev.1,3,4

Žiaľ, HS sa nedá vyliečiť. Lekársky výskum preukázal, že HS sa vyskytuje častejšie u fajčiarov a fajčenie môže spúšťať HS alebo ju zhoršovať. Existujú však isté dôkazy, z ktorých vyplýva, že HS sa môže zmierniť, ak pacient prestane fajčiť.5,7,9,10

Áno, výskum naznačuje, že riziko vzniku rakoviny u pacientov, ktorí majú HS, je o 50 % vyššie v porovnaní s bežnou populáciou. Bol zaznamenaný karcinóm dlaždicových buniek kože (skvamocelulárny karcinóm), rakovina ústnej dutiny a hepatocelulárny karcinóm (rakovina pečene). Avšak  tieto štúdie nezohľadnovali riziko fajčenia cigariet.1

Nie je potvrdené, či je HS príčinou alebo dôsledkom obezity. Výskumy ukazujú, že HS súvisí s nadváhou a závažnosť tohto ochorenia sa zvyšuje so stupňom obezity.1,4

Ak má pacient nadváhu, zníženie hmotnosti môže  zlepšiť jeho celkový zdravotný stav. Možnosti ako schudnúť môžete konzultovať so svojím lekárom.

Výskumy ukazujú, že existuje genetická predispozícia na Hidradenitis suppurativa. Jedna tretina pacientov má toto ochorenie v rodinnej anamnéze.1

Každý pacient má s HS iné skúsenosti,  či je schopný vykonávať rôzne fyzické a športové aktivity. Ak máte obavy ohľadom činností, do ktorých by ste sa chceli zapojiť, mali by ste sa vopred poradiť so svojím dermatológom.

Nie, neexistuje žiaden všeobecne zavedený diagnostický krvný test na HS.

Aplikácia lokálnych antiseptík (látok ničiacich choroboplodné mikroorganizmy) môže znížiť zápach lézií spôsobených HS. Porozprávajte sa o možnostiach s dermatológom.

Konkrétny druh oblečenia nemusí pomôcť pri liečbe HS. Avšak pacient by sa mali poradiť so svojím dermatológom o tom, čo je pre neho najvhodnejšie, podľa miesta výskytu a závažnosti ich ochorenia. Všeobecne platí, že bavlnené a voľné oblečenie je vhodnejšie ako syntetické, vlnené alebo vypasované odevy.

LITERATÚRA

  1. Jemec GB. Clinical practice. Hidradenitis suppurativa. N Engl J Med 2012;366:158–164.
  2. Zouboulis CC, Tsatsou F. Disorders of the apocrine sweat glands. In: Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller AS, Leffell DJ, Wolff K. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 8th ed. New York, Chicago: McGraw Hill; 2012. p947–959.
  3. The British Association of Dermatologists. Hidradenitis Suppurativa. Dostupné na: http://www.bad.org.uk/for-the-public/patient-information-leaflets/hidradenitis-suppurativa. Navštívené v auguste 2013.
  4. Collier F, Smith R, Morton C. Diagnosis and management of hidradenitis suppurativa. BMJ 2013;346:f2121.
  5. Mayo Clinic. Hidradenitis Suppurativa. Dostupné na: http://www.mayoclinic.com/health/hidradenitis-suppurativa/DS00818. Navštívené v auguste 2013.
  6. Kurzen H, Kurokawa I, Jemec GB, et al. What causes hidradenitis suppurativa? Exp Dermatol 2008;17:455–456; discussion 457–472.
  7. NHS Choices. Hidradenitis suppurativa. Dostupné na: http://www.nhs.uk/conditions/hidradenitis-suppurativa/Pages/Introduction.aspx. Navštívené v apríli 2015.
  8. Revuz J. Hidradenitis suppurativa. J Eur Acad Dermatol Venereol 2009;23:985–998.
  9. Dufour ND, Emtestam L, Jemec GB. Hidradenitis suppurativa: a common and burdensome, yet under-recognised, inflammatory skin disease. Postgrad Med J 2014;90:216–221.
  10. Vazquez BG, Alikhan A, Weaver AL, et al. Incidence of hidradenitis suppurativa and associated factors: a population-based study of Olmsted County, Minnesota. J Invest Dermatol 2013;133:97–103.