Príčiny HS

Hoci presné príčiny HS nie sú známe, výskum naznačuje, že základná príčina HS spočíva v špecifických poruchách vo vnútri vlasového folikulu.1,2  Medicínsky výskum potvrdzuje predpoklad , že zápalové poškodenie súvisiace s HS sa môže vyvinúť vtedy, keď dôjde k upchatiu  vlasových folikulov a  následnému poškodeniu a zápalu potných apokrinných žliaz, ktoré sa nachádzajú v podpazuší alebo v slabinách.3,4 Predpokladá sa, že k upchatiu vlasového folikulu  dochádza z dôvodu zhrubnutia kožných buniek  vo vnútri kanálika potnej žľazy a v okolí vlasového folikulu. Vývod vlasového folikulu sa upchá, napuchne a buď praskne, alebo sa silne zapáli. Napriek tomu, že nie je známa definitívna príčina, existujú medicínske dôkazy, že HS nie je infekčné ochorenie, ani nie je spôsobené infekciou alebo  nedostatočnou hygienou (bežná mylná predstava o vzniku HS).2,5

 V súvislosti s HS boli definované nasledovné rizikové faktory:2,3,4,5

 

Vek

Vek

 • HS sa spravidla objavuje u dospelých na začiatku tretej dekády života, môže sa však prejaviť v akomkoľvek veku
 • Výskyt zvyčajne klesá po dosiahnutí veku 50 až 55 rokov

 

Pohlavie

Pohlavie

 • HS sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov

 

Genetika

Genetika

 • Výskum potvrdzuje, že HS môže byť dedičná
 • Približne jedna tretina pacientov s HS má člena rodiny, ktorý ňou tiež trpí
Hormóny

Hormóny

 • Skutočnosť, že výskyt HS kulminuje počas reprodukčného obdobia života, naznačuje, že pohlavné hormóny majú vplyv na toto ochorenie, ale neexistuje žiadny priamy dôkaz o tejto súvislosti

Navyše, lekársky výskum potvrdil spojitosť medzi HS, fajčením a obezitou.2,3 Avšak odborníci si stále nie sú istí, či obezita môže viesť k HS, alebo či HS môže viesť k obezite.

Niektoré rizikové faktory, ako je fajčenie, obezita, hormonálne zmeny a nadmerné potenie, môžu príznaky HS skutočne zhoršovať.2,3,4,6

 

LIERATÚRA

 1. Danby FW, Jemec GB, Marsch WCh, von Laffert M. Preliminary findings suggest hidradenitis suppurativa may be due to defective follicular support. Br J Dermatol 2013;168:1034–1039.
 2. Zouboulis CC, Tsatsou F. Disorders of the apocrine sweat glands. In: Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller AS, Leffell DJ, Wolff K. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 8th ed. New York, Chicago: McGraw Hill; 2012. p947–959.
 3. Jemec GB. Clinical practice. Hidradenitis suppurativa. N Engl J Med 2012;366:158–164.
 4. Collier F, Smith R, Morton C. Diagnosis and management of hidradenitis suppurativa. BMJ 2013;346:f2121.
 5. The British Association of Dermatologists. Hidradenitis Suppurativa. Dostupné na: http://www.bad.org.uk/for-the-public/patient-information-leaflets/hidradenitis-suppurativa. Navštívené v auguste 2013.
 6. Mayo Clinic. Hidradenitis Suppurativa. Dostupné na: http://www.mayoclinic.com/health/hidradenitis-suppurativa/DS00818. Navštívené v auguste 2013.