Strava a životný štýl

Všeobecne platí, že na udržanie dobrého zdravotného stavu a vitality je vhodné konzumovať vyváženú, výživnú stravu a v prípade potreby, upraviť hmotnosť.

iStock_000016525159_Small


Každý človek, ktorý žije s Hidradenitis suppurativa (HS), má iné skúsenosti s týmto ochorením, čo platí aj pre fyzické a športové aktivity. Ak máte obavy ohľadom činností, do ktorých by ste sa chceli zapojiť, mali by ste sa vopred poradiť so svojím dermatológom.

 

iStock_000026968759_Small

Znížte nadmernú hmotnosť

Výskumy dokazujú, že HS súvisí s nadváhou a závažnosť tohto ochorenia sa zvyšuje so stupňom obezity.1 Ak máte nadváhu, zníženie hmotnosti vám môže pomôcť zlepšiť celkový zdravotný stav2 a vyhnúť sa ďalšiemu diskomfortu spôsobenému tesným oblečením.

Prestaňte fajčiť

Lekársky výskum potvrdil spojitosť medzi HS a fajčením;1,2 prebieha diskusia o tom, či fajčenie môže viesť k HS, alebo či HS (a súvisiace stavy, ako je depresia a nedostatok fyzickej aktivity) spôsobuje, že ľudia s vyššou pravdepodobnosťou fajčia. Zanechanie fajčenia  môže prispieť k zlepšeniu celkového zdravotného stavu.1

Cvičenie je dobrý spôsob, ako si udržiavať zdravú hmotnosť a zvládať stres.

LITERATÚRA

  1. Kromann C, Deckers IE, Esmann S, et al. Risk factors, clinical course and long-term prognosis in hidradenitis suppurativa: a cross-sectional study. Br J Dermatol 2014;171:819-824.
  2. Alikhan A, Lynch PJ, Eisen DB. Hidradenitis suppurativa: a comprehensive review. J Am Acad Dermatol 2009;60:539-561.